Česky English

Cesta za inspirací na francouzskou výtvarnou školuFrancie1.jpgBěhem velikonočního týdne navštívilo 15 studentů 1. a 2. ročníku oboru grafický design partnerskou výtvarnou školu v Nevers v Burgundsku. Francouzští grafici nás přijali s otevřenou náručí. Naši a francouzští studenti spolu strávili čtyři prosluněné dny v Nevers a Paříži. První den jsme měli možnost prohlédnout si školu, v odpoledních hodinách pak následovala komentovaná prohlídka historického centra Nevers, malebného města na řece Loiře. Střední škola Alaina Colase v Nevers poskytuje celkem 850 studentům střední všeobecné vzdělání a dále specializované vzdělání v oborech grafický a produktový design, design interiéru a užité umění. Škola také nabízí následné vysokoškolské studium v oboru užitého umění.
Francouzští grafici pro nás připravili zajímavý program. Naši studenti se zapojili do dvoudenního projektu Gesta a znaky, na němž spolupracovali ve skupinkách se stejně starými francouzskými studenty. Dorozumívacím jazykem byla angličtina. Studenti měli za úkol společně vymyslet nová gesta, která pak nafotili na neutrálním pozadí a opatřili anglickým, francouzským a českým popisem. Takto vznikl improvizovaný slovník gest, který studenti měli svázat do brožovaného slovníku gest, po vzoru dnes již historického slovníku italských gest autora Bruna Munariho. Projekt přinesl mnoho situací, ve kterých studenti prokázali schopnost komunikovat a účelně spolupracovat na vznikajícím díle.
Po třídenním pobytu ve škole, kdy naši a francouzští studenti nejen společně pracovali, ale také společně trávili polední pauzy ve školní jídelně a posléze povídáním či hraním volejbalu na školním dvoře, jsme společně opustili Nevers a vydali se do hlavního města. V Paříži jsme navštívili Muzeum dekorativního umění a rozloučili se s našimi přáteli piknikem v rozkvetlých Tulierských zahradách.
Studijní výjezd přinesl nejen vzácné zkušenosti se studiem na výtvarné škole v cizí zemi, ale také obohacení v podobě nově vzniklých přátelství. Tento příběh nekončí, těšíme se na jeho pokračování na podzim, kdy k nám francouzští přátelé zavítají a zúčastní se týdenního grafického programu na naší škole.
Děkujeme krajskému úřadu za zprostředkování spolupráce s francouzskou školou a za finanční příspěvek na dopravu.

Akad. mal. Jindřich Žáček a Bc. Šárka Šmídová, SŠOGD Lysá nad Labem

Další fotografie z akce naleznete na facebooku školy.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3