Česky English

Skotská odyseaskotsko.jpgV březnu podnikla padesátičlenná výprava z naší školy cestu za poznáním nejsevernější části Spojeného království, malebného Skotska.
Nejdřív jsme ovšem museli překonat dlouhý noční přejezd Německem a Nizozemím do Amsterdamu, kde jsme strávili pár příjemných hodin v centru tohoto bývalého hanzovního města, i dnes pulzujícího životem. V odpoledních hodinách jsme se nalodili na trajekt směřující na sever do Newcastlu. Plavba byla zpočátku dramatičtější, než jsme si uměli představit, venkovní paluby naší dvanáctipatrové lodě byly hned po vyplutí kvůli vysokým vlnám uzavřené a pohybovat se vzpřímeně po lodi bylo náročným úkolem i pro zkušeného akrobata. Většině z nás se ale podařilo šťastně usnout a ráno nás uvítalo klidným mořem s vycházejícím sluncem na obzoru. Kolem desáté jsme rádi opustili loď a vyjeli autobusem opět po suché zemi.
Na programu byla prohlídka středověkých rozvalin Melrose Abbey a později už na území Skotska zastávka u vodního díla Falkirk. Navečer jsme dorazili do městečka Alloa, kde nás čekala teplá večeře a ubytování v hostitelských rodinách. Naši domácí se k nám chovali velmi pohostinně, v některých rodinách se snídaly každý den domácí lívance a na požádání bylo možno ochutnat i místní specialitu haggis, původně vyráběnou z mletých vnitřností uložených a tepelně upravených v ovčím žaludku.
Další dny jsme postupně strávili na cestách po útulném Stirlingu s monumentálním středověkým hradem, dále projížďkou po jezeře Loch Katrine v národním parku The Trossachs, návštěvou některých míst Skotské vysočiny korunovanou zastavením na hradě Urquhart na břehu legendárního jezera Loch Ness. Předposlední den nás čekal Edinburgh s královským hradem, krásným dlážděným historickým centrem, dudáky, Skotskou národní galerií a odkazy na Harryho Pottera na každém kroku – právě zde totiž J. K. Rowlingová začala psát sérii knih o malém čaroději. Poslední ráno ve Skotsku nás čekalo rozloučení s rodinami a cesta severní Anglií do Newcastlu, tentokrát přes Gretna Green, místo v minulosti známé především oddáváním nezletilých anglických párů, a Housesteads se základy římského vojenského tábora poblíž Hadriánova valu. Šestý den navečer jsme se s obavami opět nalodili na trajekt, plavba byla však tentokrát poklidná. Amsterdamský přístav nás přivítal ráno závěrečného dne našeho putování a zbývala už jen dlouhá cesta domů plná vzpomínání a sdílení zážitků.
Skotsko je země neobyčejných přírodních krás, přívětivých lidí i bohaté historie. Rádi se sem budeme vracet.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Plán akcí

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30 1 2 3 4 5
Workshop
6
7
Bienalle Arte 2019
8
Bienalle Arte 2019
9
Bienalle Arte 2019
Workshop - figura, zátiší
10
Bienalle Arte 2019
Dny otevřených dveří
11
Bienalle Arte 2019
12 13
14 15 16 17
Designblok 2019
18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3