Česky English

CESTA ZA POZNÁNÍM VZDÁLENÉHO ORIENTUČína web.jpgLetošní prázdniny začaly pro deset studentů naší školy dost netradičně. Ráno si z rukou svého třídního učitele převzali vysvědčení a ještě ten samý den vyrazili na letiště, aby se vydali na cestu do vzdálené Číny. V Šanghaji si nás vyzvedla paní průvodkyně a navíc se k nám připojila skupina studentů z Maďarska.

Na častou otázku, zda jsme viděli Velkou čínskou zeď, musím odpovědět, že ne. Na to by nám náš osmidenní program sotva stačil. Dlužno ale říci, že jsme navštívili město Nanking, které se pyšní opevněním, jež se jí svou konstrukcí a stářím zcela vyrovná. A právě město Nanking, které bylo až do roku 1949 hlavním městem Číny, se stalo naší hlavní destinací. Vedle zmíněného opevnění jsme navštívili i další památky města včetně Paláce Mink, Mauzolea Sun Yat-sen a Nankingského muzea umění. Zde jsme také navštívili dvě školy podobného uměleckého zaměření jako naše škola. Při společných aktivitách si studenti měli příležitost na památku vyrobit vlastní kamennou pečeť anebo se naučit, jak připravit pravý čínský čaj a knedlíčky z rýžového těsta.

Poslední dva dny jsme věnovali prohlídce Šanghaje, tentokrát však již bez doprovodu naší milé průvodkyně. Neztratit se ve městě, ve kterém žije téměř třikrát více obyvatel než v naší zemi, byl téměř nadlidský úkol a spatřit na vlastní oči ohromující panorama osvětlených mrakodrapů z nábřeží Bund byl nezapomenutelný zážitek.

Vedle bohatého kulturního zážitku však nemohu opominout ani zážitek gastronomický. Pečené kachní hlavy či ragú z žabích stehýnek jsou jen třešničkou na dortu v rozmanité nabídce tradiční čínské kuchyně, kterou jsme měli díky svým hostitelům možnost ochutnat. 

Po celou dobu nás doprovázela přátelská a uvolněná atmosféra, a přestože se ozývaly hlasy, že bychom do nedemokratické Číny vůbec neměli jezdit, nikdo svého rozhodnutí nelitoval. Vždyť možnost svobodně cestovat, aniž by nám někdo diktoval, kam můžeme jezdit, pro nás nebylo vždy naprostou samozřejmostí.

 

Ing. Zdenka Hrušková, SŠD Lysá nad Labem


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
Vánoční prázdniny
31
Vánoční prázdniny
1
Vánoční prázdniny
2
Vánoční prázdniny
3
Vánoční prázdniny
4 5
6
Talentové zkoušky
7
Talentové zkoušky
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
Den otevřených dveří
22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2