Česky English

Aktuality

TERMÍN PODZIMNÍ MZ 2019 - ÚSTNÍ ČÁST: 5. 9. 2019

Lyžařský kurz 2019

ski2019_03.jpgLetos jsme odjížděli na lyžařský kurz v Peci pod Sněžkou až 3. března 2019. Podle předpovědi počasí bylo jasné, že sněhu bude dost, a skutečně jsme si užívali ideálních sněhových podmínek. UŽ cesta na horskou chatu Svornost prověřila naši kondici, pěšky nám to trvalo 55 minut. No, je to pěkný krpál! Lyže a batohy nám vezla rolba.
Večer jsme se ubytovali a seznámili s řádem chaty a režimem lyžařského kurzu. Program byl jasný - dopolední a odpolední lyžování. Večerní program zaplnily soutěže, hry a večerní lyžování. Poslední večer nastal rej v maskách, kde jsme hádali, koho nebo co nápaditý převlek představuje.
Na závěr kurzu proběhlo vyhlášení vítězů závodu ve slalomu, a to v obou disciplínách, kterým jsme se po celý týden neúnavně věnovali - v carvingovém lyžování a snowboardu.

Dana Strnadová, vedoucí lyžařského kurzu

Adventní setkání

V rámci zahraničního projektu nás v předvánočním čase navštívila skupina tureckých studentů a učitelů. Přijeli k nám z města Tekirdag, které se nachází se na břehu Marmarského moře.
Po prohlídce odborných učeben v dílnách se studenti pustili do kreativního programu. Pro každého z nich byl připraven bílý látkový vak na záda s tím, že dekorování bude výsledkem vlastního originálního pojetí. Pomocí lámacího nože si studenti vyřezali papírové šablony a technikou tupování vytvořili vlastní dekorace, inspirované českými lidovými motivy. Při dalším výtvarném setkání vznikly nápadité novoročenky s tematikou pražské architektury.
I když naši hosté nestudují umělecké obory, vytvořili velice pěkné práce, které putují do Turecka jako vzpomínka na naši školu.
Doufáme, že se program studentům a učitelům líbil a že zažili něco, čemu se běžně ve výuce nevěnují.

Mgr. Karolína Chumlenová

MLADÝ MÓDNÍ TVŮRCE ČR V JIHLAVĚ 2018

Ve čtvrtek 29. listopadu 2018 jsme se tradičně vydali do Jihlavy, kde se konal již 30. ročník soutěže Mladý módní tvůrce České republiky. V porotě zasedaly známé tváře jako Jiřina Tauchmanová, Iveta Řádková, Zdena Hanáková či Luděk Šmehlík.
Soutěžilo se celkem v sedmi kategoriích: 1) Volná mladá móda - denim, 2) Společenské oděvy - soumrak, 3) Sportovní oděvy a spodní prádlo, 4) Přírodniny, 5) Oděvní doplňky, 6) Emoce a 7) Pokrývky hlavy.
My jsme přijeli bojovat do pěti kategorií se sedmi kolekcemi. Konkurence byla opravdu velká a na pomyslný stupínek to bohužel nestačilo. Nutno ale podotknout, že tři naše kolekce se umístily na čtvrtém místě. Všem studentům, kteří tvořili na tuto soutěž, patří velký dík za snahu, trpělivost a chuť tvořit. Jen tak dál.

Mgr. Karolína Vlčková

Souboj vytrvalostních běžců

Datum konání: 27. 9. 2018

beh2018.jpgUž to vypadalo, že se letošní ročník závodu v přespolním běhu bude konat za mrazivého podzimního dopoledne, avšak počasí se umoudřilo a okresní soutěž ve vytrvalostním běhu se konala za slunečného dne ve čtvrtek 27.9.2018 v zámeckém parku v Lysé nad Labem.
Dívčí čtyřčlenné družstvo ve složení Lucie Landovská (loňská vítězka v individuální soutěži v běhu), Sára Šafrová, Tereza Hendrychová a Monika Motolová zdolávalo trať dlouhou 3km. Chlapecké družstvo zastupovali: „ostřílený a zkušený “ běžec Mikuláš Mareš, Jan Rieger, Jan Kašpar a Ondřej Bodlák. Jejich délka trati byla 5 km.
Do školy se dívčí tým nevracel s prázdnou. Dívky vybojovaly celkové 2. místo mezi zúčastněnými školami. Chlapci skončili na 8. místě.

NERATOV – adaptační kurzy

41913185_2272010972828826_903673467109376000_o.jpgNa začátku každého nového školního roku probíhá vítání žáků do prvních ročníků. Hned v září se pořádají adaptační kurzy, které dopomáhají k seznámení spolužáků, stmelení třídního kolektivu, navázání nových kamarádských vztahů, nastavení otevřené komunikace ve třídě, a to jak mezi žáky navzájem, tak s třídním učitelem.
Akce se koná v malebném poutním místě v Orlických horách v Neratově. Kurz je vždy čtyřdenní výjezd pro každou třídu zvlášť a je všeobecně zaměřený – hrají se seznamovací hry a pohybové týmové aktivity, provozuje se pěší turistika v okolí, výtvarně se tvoří ( individuálně - malba, kresba, v plenéru nebo v interiéru, týmové výtvarné činnosti – landart).
Žáci se potkají mimo školní lavice a poznávají nejen své spolužáky, ale i prostředí Orlických hor.

Oděv a textil Liberec 2018

Po roce jsme se opět vydali do Liberce, abychom sen o básni.jpgprezentovali své modely v soutěži Oděv a textil Liberec 2018. Soutěž byla tradičně rozdělena do dvou částí. První byla určena pro žáky základních škol, druhá pro studenty středních škol. Model Sen o básni učaroval odborné porotě natolik, že v nejpočetnější kategorii Sen získal cenu Libereckého kraje. Gratulujeme a děkujeme všem, kteří se na akci podíleli.

Poptávka - AJ

Škola přijme od 1.9.2018 učitele anglického jazyka, bližší informace na: sekretariat@ogdlysa.cz

Poptávka - FJ

Škola přijme od 1.9.2018 učitele francouzského jazyka, bližší informace na: sekretariat@ogdlysa.cz

Cestujeme levně aneb výlet na Karakoram do Prahy

Podívat se osobně do pohoří Karakoram na osmitisícové vrcholky hor se asi podaří jen některým, nicméně 18.dubna 2018 školní výprava odcestovala do lanového centra Proud v Praze Vysočanech na soutěž s názvem Karakoram.
Zažít akrobatické kousky ve výškách? Obratně překonávat lanové mosty? Spolupracovat s kamarády? Zažít dobrodružství? Luštit v sánskrtu? Šifrovat Braillovo písmo? Odpověděli jste na otázky – ANO? Pak jste ti praví adepti pro soutěž Karakoram v lanovém centru. Žáci OGD utvořili 3 šestičlenná družstva (Kari, Náhodní kolemjdoucí, Nejkulatoulinkovatější), která se umístila mezi středními školami na 3.,4. a 5. místě.

Lasergame – ve finále školní ligy ČR

laser18.JPGPo několika kláních a turnajových kolech soutěže v lasergame byla odehrána 28.března 2018 finálová bitva. Jeden z našich týmů se úspěšně probojoval až do celorepublikového finálového turnaje. ( Štěpán Kváča, David Novák, Michaela Brokenická, Lukáš Jelínek, Lucie Vlasová -náhradník Ondřej Šuhájek, David Toupal – náhradník Daniel Reizenthaler). Bojovalo se v úplně nově otevřené největší laser aréně v ČR – Jungle Aréně, Mercuria Laser.Laser střelci OGD se umístili na celkovém 9. místě. Gratulujeme!